Jak poznać, że ktoś włamał się na naszą stronę?

Czasami symptomy włamania są oczywiste. Widoczna dewastacja, podamiana treści strony tekstami w obcym języku, reklamy produktów dla dorosłych lub wyłączenie witryny uniemożliwiające jej działanie. Z pewnością nie jest to widok, który ucieszyłby któregokolwiek posiadacza strony www. Czasami już podczas wyszukiwania strony w Google można zauważyć, że coś jest z nią nie tak.

Tego typu widoczne efekty włamania są najczęściej działaniem automatycznych robaków, które poruszają się po Internecie infekując setki witryn dziennie. Mogą również być dziełem niedojrzałych przestępców czy aktywistów, którzy uczynili z atakowania stron i podmieniania ich treści sposób na manifestowanie swoich przekonań lub współzawodnictwo z innymi przestępcami.

Jednak w większości przypadków, hakerzy nie dają po sobie poznać, że mają dostęp do strony internetowej, z której wykradają dane. Doskonale zdają sobie sprawę, że każda zmiana treści może zaalarmować właściciela, więc uzyskawszy dostęp do strony internetowej po cichu wykradają z niej dane użytkowników nie ujawniając się – w końcu tego typu działanie spowodowałoby, że właściciel strony podjąłby walkę i być może odciął dostęp do źródła cennych informacji.

Jeżeli Twoja strona jest ofiarą tego drugiego typu hakerów, rzeczywiście niemożliwe jest zidentyfikowanie ich obecności gołym okiem. Żeby to zrobić, należy zasięgnąć opinii i obserwacji strony przez eksperta, co może być bardzo kosztownym, chociaż skutecznym krokiem. Osoba mająca doświadczenie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i technologiach bezpieczeństwa stron www bezproblemowo będzie w stanie ocenić aktualny stan bezpieczeństwa Twojej witryny. Jednak jak powszechnie wiadomo, doraźne działania rzadko kiedy są skuteczne biorąc pod uwagę dłuższy czas – stąd też nasuwa się wniosek, że najwłaściwszym działaniem jest objęcie strony monitoringiem w  czasie rzeczywistym.

W przypadku monitoringu w czasie rzeczywistym, takiego jak Web Application Firewall działający w chmurze, możliwe jest całodobowe, nieprzerwane kontrolowanie całego ruchu sieciowego kierowanego do strony www. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie pewnych specyficznych wyrazów i znaków używanych przez hakerów podczas uzyskiwania nieuprawnionego dostępu do strony. W przypadku wykrycia obecności tego typu objawów, atakujący wysyłający je jest blokowany, co uniemożliwia mu kontynuację szkodliwej działalności, natomiast właściciel strony jest informowany o usuniętym zagrożeniu.

W ten sposób możliwe jest unieszkodliwienie cyberprzestępców, zanim jeszcze zdążą wyrządzić jakiekolwiek szkody.

Kontakt

Chcesz dowiedzieć się wiecej lub zapytać o bezpłatną wycenę? Zapraszamy do kontaktu!