Jak przyśpieszyć ładowanie strony?

W sytuacji kiedy strona ładuje się zbyt długo klienci lub użytkownicy zaniechają jej przeglądania. Docelowo może to skutkować znacznym wzrostem wskaźnika porzuceń koszyków lub niedokończonych akcji na stronie internetowej. Niewątpliwie może to również wpłynąć negatywnie na nastroje użytkowników, gdy są zmuszeni pracować na wolno działającym systemie.

Najczęściej za powolne ładowanie strony odpowiada duża ilość mediów takich jak zdjęcia, grafiki oraz obszerne skrypty JavaScript dołączone do strony. Rozwiązaniem może być szybki cache znajdujący się w chmurze. Cache odpowiada za optymalizacje pobierania przez przeglądarkę treści z Internetu. Oznacza to, że przy przeglądaniu strony przez użytkowników nie będą za każdym razem pobierali wspominanych mediów z Twojej strony, a będą one przechowywane w cache. Co więcej chmura to przeważnie centrum przetwarzania danych, ogromna serwerownia która jako że jest wpięta bezpośrednio w szkielet sieci internet, daje w efekcie zwykłym użytkownikom szybszy dostęp do mediów w cache.

Dlaczego boty odwiedzają naszą stronę?

Wpływ na szybkość funkcjonowania naszej strony mają również wszelakie automaty tzw. boty, które odwiedzają naszą stronę. Wspomniane automaty mogą mieć pozytywny wpływ dla naszej strony – np. Bot Google indeksuje często stronę, a w połączeniu z tajnymi algorytmami kategoryzuje ją w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście mamy również boty, które odwiedzają naszą stronę mając złe intencje. Złymi intencjami może być próba wypełniania wszystkich dostępnych na stronie formularzy przez wklejanie reklam. Ponadto boty kradną też treść strony – a na stworzenie treści strony często poświęcamy duże zasoby. Tym samym jesteśmy okradani z czasu i z pieniędzy. Najgroźniejszy typ botów to te, które poszukują błędów bezpieczeństwa na naszej stronie. Kończy się to przeważnie tragicznie w przypadku, gdy nasza strona takie podatności posiada.

Boty generują znaczne obciążenie dla zasobów fizycznych naszego serwera www. Wysycają zasoby takie jak procesor czy pamięć, wynikiem czego jest spowolniona obsługa zapytań do serwera generowanych przez prawdziwych użytkowników. Skuteczne blokowanie niechcianych botów może przyspieszyć ładowanie strony. Z pomocą w powyższym przybywa Web Application Firewall.

Usługa CDN – Content Delivery Network

Content Delivery Network w skrócie CDN to fachowa nazwa na opisany powyżej cache.

Z przyśpieszeniem strony pomaga WAF (Web Application Firewall) który ma wbudowaną ochronę przed atakami DoS, wykrywa niepożądanych ruch botów a lokalizacja w szybkiej chmurze zapewnia funkcjonalność w roli CDN – Content Delivery Network.

Kontakt

Chcesz dowiedzieć się wiecej lub zapytać o bezpłatną wycenę? Zapraszamy do kontaktu!